Strona główna
Wnętrza
Tutaj jesteś
Wnętrza

Samodzielny montaż paneli fotowoltaicznych

Data publikacji 16 grudnia 2020


Panele fotowoltaiczne z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Nic więc dziwnego, że sięgają po nie równie osoby, które do tej port nie miały większej styczności z takimi urządzeniami. Pada z ich ust najczęściej wtedy pytanie, czy samodzielny montaż paneli fotowoltaicznych jest możliwy, czy trzeba jednak do tego celu wynająć specjalistę?

Dlaczego warto sięgać po energię solarną?

Co sprawia, że energia solarna cieszy się tak ogromną popularnością w naszym kraju? Przede wszystkim panele solarne dostarczają zupełnie darmową energię elektryczną, co oznacza, że rachunki za prąd z elektrowni drastycznie maleją. Wiele osób uważa, że jest to jednak oszczędność pozorna, ponieważ cena takiego zestawu jest bardzo wysoka. Jest to prawda, lecz na uwadze trzeba mieć również to, że istnieją bardzo atrakcyjne dopłaty, które sprawiają, że koszt zakupu instalacji fotowoltaicznej znacznie spada. Często chętni do kupienia takiego systemu inwestorzy starają się, jak tylko się da obniżyć cenę, rezygnując np. z usługi montażu. Pytanie tylko jakie często się pojawia, to czy aby na pewno warto to robić? Czy nie lepiej zapłacić nieco więcej za montaż i cieszyć się bezproblemowo działającym systemem paneli fotowoltaicznych?

Co trzeba wziąć pod uwagę podczas montażu?

Jeśli chce się samodzielnie zamontować panele fotowoltaiczne, trzeba koniecznie dowiedzieć się, co należy wziąć pod uwagę podczas wybierania odpowiedniego miejsca na montaż. O czym zatem należy pamiętać?
Przede wszystkim na uwadze trzeba mieć to, jak mocno wystawione na działanie promieni słonecznych jest dane miejsce, w którym chce się postawić panel. Nie mogą one znajdować się przykładowo pod drzewami i w ich okolicy, ponieważ dając cień, będą skutecznie zmniejszały ilość wywarzanej przez solary energii.
Inną bardzo ważną sprawą jest ustawienie paneli względem stron świata. Celem tego parametru jest uzyskanie w ciągu dnia jak największej ilości energii pod kątem tego, jaki jest ruch słońca na niebie. Z tego też powodu wysoce odradza się to, aby panele skierowane były na północ. Najlepszym możliwym położeniem jest ustawienie ich w kierunku południowy, ponieważ zapewnia to w ciągu dnia największą ekspozycję na słonce.
Oczywiście poprawne ustawienie solarów to również pamiętanie o kącie nachylenie ich względem słońca. Jeśli chce się mieć efektywną instalację, wymaga to naprawdę bardzo dokładnych pomiarów oraz regulacji.

Czy warto samodzielnie montować panele fotowoltaiczne?

Jak widać po powyższych sprawach, które koniecznie trzeba załatwić, podczas montowania paneli solarnych, jak na dłoni widać, dlaczego nie powinni się za to zabierać amatorzy. Montaż to nie tylko podłączenie przewodów pomiędzy poszczególnymi elementami zestawu, lecz co bardzo ważne, bardzo precyzyjne ustawienie całego systemu. Wymagana jest do tego bardzo duża wiedza, wieloletnie doświadczenie a co najważniejsze, odpowiednie urządzenia. Bez tego wszystkiego można panele fotowoltaiczne podłączyć w sposób nieefektywny, przez co nie wykorzysta się drzemiącego w nich potencjału, lub też nawet można uszkodzić pewne elementy systemu, co oczywiście oznaczać będzie duże straty finansowe.

Redakcja swietlnie.pl

Maciej, ekspert i redaktor na stronie Swietlnie.pl, to pasjonat nieruchomości, budownictwa oraz designu wnętrz. Jego głównym celem jest dzielenie się wiedzą na temat najnowszych trendów, praktycznych porad oraz inspirujących pomysłów z obszaru architektury i aranżacji wnętrz.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?