Strona główna
Wnętrza
Tutaj jesteś
Wnętrza

Rozdzielczość 8k – czy na pewno warto ją mieć?

Data publikacji 21 listopada 2020


Kupowanie telewizorów to naprawdę bardzo skomplikowana sprawa. Trzeba zwracać uwagę nie tylko na producenta czy też konkretny model, jaki się kupuje, lecz również na bardzo skomplikowane jego parametry. Oprócz jednak takich spraw, jak wielkość ekranu, czy też typ wykonanej w nim matrycy, niezwykle ważną sprawą jest kwestia rozdzielczości. Oprócz standardowej w postaci 4K, na rynku dostępne są już telewizory z rozdzielczością 8K. Czy jednak tak duża rozdzielczość jest dobrym pomysłem i warto kupić telewizor potrafiący ją obsłużyć?

Dlaczego warto mieć rozdzielczość 8K?

Nie da się ukryć, że zdecydowanie najważniejszą zaletą, jaka płynie z posiadania telewizora potrafiącego wyświetlić obraz w rozdzielczości 8K, jest niezwykle wysoka jakość takiego obrazu. Piksele są tak małe i jest ich tak dużo, że obraz wydaje się niezwykle ostry, a także precyzyjnie wyświetlony. Dobrze nagrane materiały w 8K, to jakość, której próżno szukać gdziekolwiek indziej. Szczególnie mocno polecana jest tak rozdzielczość w przypadku kupowania dużych telewizorów o rozmiarze 60+. Im większa matryca, tym wyraźniej widzi się wszelkiego rodzaju niedoskonałości w obrazie na małej rozdzielczości. Z tego też powodu kupowanie tak dużego telewizora z mniejszą niż 8K rozdzielczością wydaje się być bardzo złym pomysłem.

Dlaczego nie warto mieć telewizora 8K?

Czy są jakieś minusy posiadania telewizora o rozdzielczości 8K? Jak się okazuje, jest ich naprawdę sporo, a wszystkie one sprawiają, że wiele osób może z takiego modelu telewizora po prostu czasowo zrezygnować. O czym jednak konkretnie mowa?
Nie da się ukryć, że zdecydowanie najważniejszą wadą takich telewizorów jest ich naprawdę bardzo wysoka cena. Trudno jest znaleźć obecnie na rynku modele o tak wysokiej rozdzielczości za cenę niższą niż kilkanaście tysięcy złotych. Co jednak równie ważne, ilość materiału wideo o tak wysokiej jakości jest obecnie znikoma. Nie ma telewizji nadającej taki sygnał, a także żaden portal streamingowy takowej nie posiada. Jedyne źródło tak wysokiej rozdzielczości to wydawane w niewielkim nakładzie filmy. Oznacza to, że kupując telewizor o rozdzielczości 8K, wydaje się na sprzęt bardzo dużo, lecz bez możliwości swobodnego korzystania z jego możliwości. Poddaje to pod wątpliwość zasadność kupowania takiego modelu telewizora. Wniosek jest zatem taki, że często o wiele lepszym pomysłem jest kupienie standardowego modelu 4K, który nie tylko kosztuje znacznie mniej, lecz co równie ważne, może wyświetlać naprawdę bardzo dużo materiału o takiej właśnie jakości i rozdzielczości.

Redakcja swietlnie.pl

Maciej, ekspert i redaktor na stronie Swietlnie.pl, to pasjonat nieruchomości, budownictwa oraz designu wnętrz. Jego głównym celem jest dzielenie się wiedzą na temat najnowszych trendów, praktycznych porad oraz inspirujących pomysłów z obszaru architektury i aranżacji wnętrz.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?