Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś
Budownictwo

Drzwi pasywne – zapewnij odpowiednią termoizolację wewnątrz swojego domu

Data publikacji 1 listopada 2020


Dobra termoizolacja domu to kluczowa kwestia, gdy chcemy zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie oraz uczynić swoje życie bardziej komfortowym. Ciepło może uciekać przez dach, ściany oraz drzwiami i oknami. Z tego powodu stosuje się różnego rodzaju rozwiązania i materiały, które znacznie ograniczają wychładzanie wnętrza domu. Jednym z takich rozwiązań są drzwi pasywne.

Po co nam drzwi pasywne w domu?

Wiadome jest, że bardzo dużo ciepła ucieka drzwiami oraz oknami. Odpowiednie drzwi to gwarancja, że zatrzymamy go jak najwięcej wewnątrz domu. Niestety nie jest to możliwe przy zastosowaniu tradycyjnych drzwi, które zostały ocieplone od środka jedynie specjalnym wypełnieniem, bo nasze ulubione ciepełko i tak wydostaje się nimi na zewnątrz. W ten sposób narażamy się na znacznie większe koszty związane z odpowiednim dogrzaniem mieszkań. Nikt z nas tego jednak nie lubi, bo zwykle szukamy sposobów, jak na opale zaoszczędzić. Najlepszym rozwiązaniem jest poprawienie termoizolacji naszego domu właśnie poprzez takie rozwiązania jak drzwi pasywne, które zostały zaprojektowane z myślą o najwyższych możliwych parametrach termoizolacyjności. To je też przede wszystkim różni od drzwi energooszczędnych, które mają znacznie mniejszy współczynnik przenikalności cieplnej. Zastosowane są w nich specjalne taśmy uszczelniające, które odpowiednio zamontowane gwarantują znacznie lepszą termoizolację.

Zalety z posiadania drzwi pasywnych

Montując w swoim domu drzwi pasywne zyskujemy możliwie najlepszą izolację wejścia. Współczynnik przenikalności cieplnej tego rodzaju drzwi to tylko 0,8 W/m2K, a przy energooszczędnych nie może być większy niż 1,3 W/m2K. Dzięki temu stoją one znacznie wyżej w hierarchii drzwi, które pozwolą zminimalizować efekt uciekania ciepła z domu i tym samym zaoszczędzić na ogrzewaniu. Drzwi pasywne to także termoizolacja w okresie letnim przed nadmiernym ciepłem. Służą więc one nie tylko oszczędzaniu na opale, ale także utrzymaniu miłego chłodu w mieszkaniach podczas letnich upałów. Chronią także znacznie lepiej przed wdzierającą się wilgocią, hałasami z zewnątrz, a nawet włamywaczami, ponieważ tego rodzaju spełniają wysokie standardy pod każdym względem. Najczęściej wykonane są drewna oraz aluminium, więc ich cena jest również nieco wyższa od tradycyjnych, ale zyskujemy gwarancję możliwie najwyższej termoizolacyjności naszych mieszkań. Takie drzwi to także inwestycja na długie lata, ponieważ są wyjątkowo solidne i wytrzymałe, a także proekologiczne. Jest to więc nasz krok w kierunku natury.

Redakcja swietlnie.pl

Maciej, ekspert i redaktor na stronie Swietlnie.pl, to pasjonat nieruchomości, budownictwa oraz designu wnętrz. Jego głównym celem jest dzielenie się wiedzą na temat najnowszych trendów, praktycznych porad oraz inspirujących pomysłów z obszaru architektury i aranżacji wnętrz.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?