Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś
Budownictwo

Gniazdka elektryczne – podział, montaż i bezpieczeństwo

Data publikacji 29 listopada 2020


Gniazdka, znane także jako kontakty, to niezbędne elementy instalacji elektrycznej we wszystkich budynkach (nie tylko w domach jednorodzinnych). Umożliwiają one podłączenie do źródła prądu wszelkich odbiorników. W artykule przedstawimy, jakie są ich rodzaje. Co więcej, wyjaśnimy, jak prawidłowo zamontować gniazdka elektryczne, aby spełniały swoją główną funkcję.

Podział gniazdek elektrycznych

W dawniejszych czasach na rynku było dostępnych kilka rodzajów gniazdek. Dziś jest ich znacznie więcej i nie służą jedynie po to, aby dostarczać prąd. Mogą być pojedyncze albo podwójne, a biorąc pod uwagę sposób montażu – podtynkowe oraz natynkowe.

Co ważne, muszą posiadać styki ochronne (bolce) pozwalające na uziemienie. To nie wszystko. Charakteryzują się również dodatkowymi zabezpieczeniami. Mają np. przesłony torów prądowych, mechanizmy wypychające wtyczkę z gniazdka czy wyłączniki różnicowoprądowe. Niektóre są nawet wyposażone w port USB, aby ułatwi ładowane telefonów, tabletów itp. urządzeń mobilnych.

Gniazdka elektryczne dzieli się też, oznaczając je odpowiednimi literami alfabetu oraz nadając stopień ochrony IP (odporność na działanie środowiska). Jednak w tym artykule przybliżmy ogólnie dwa wspomniane rodzaje występujące ze względu na ich montaż.

Natynkowe znajdziemy w różnych pomieszczeniach gospodarczych, altanach, halach przemysłowych albo garażach. Nie prezentują się zbyt estetycznie, bo instalacja poprowadzona jest na zewnątrz ścian. Są jednak praktyczne, ale jednocześnie bardziej narażone na czynniki mechaniczne. Dlatego mają dodatkowo specjalne uszczelki.

Z kolei standardowe kontakty podtynkowe stosuje się w domkach jednorodzinnych. Ładnie się prezentują. Są wykonane z plastiku, a czasem z dobrego jakościowo drewna. Puszka elektryczna (element mocujący) nie jest tak hermetycznie zamknięta.

Montaż gniazdka

Jak zamontować gniazdka elektryczne? To następne zagadnienie, który się zajmiemy. Na początek oczywiście należy pamiętać o wyłączeniu prądy. Dlatego pod ręką warto mieć próbnik, a więc urządzenie sprawdzając, czy przewody na pewno nie są pod napięciem.

Kiedy mamy do czynienia z instalacją podtynkową, to montaż puszki nie będzie stanowić dużego problemu. Wystarczy właściwie przygotować podłoże, w czym pomoże poziomica oraz gips (lub inna zaprawa murarska), a na koniec odpowiednio podłączyć trzy przewody.

Gniazda natynkowe montowane są inaczej. Puszkę z wbudowaną listwą umieszcza się bezpośrednio na powierzchni konkretnej ściany i do niej przyłącza się kontakt (pojedynczy lub też podwójny). Jest ona pośrednikiem między obwodami.

Uwaga! Jeżeli nie jesteśmy w stu procentach pewni, że poradzimy sobie w zamontowaniu gniazdka, to wtedy warto wezwać fachowca. Takim jest każdy doświadczony elektryk.

Bezpieczeństwo jest najważniejsze

Gniazdka elektryczne to takie akcesoria, w których zwraca się uwagę na bezpieczeństwo. Dlatego te przeznaczone do łazienek mają wkładkę (gumowe uszczelki) albo klapkę. To dobra ochrona przed zalaniem wodą.

Aby żadne dziecko nie wkładało palców do kontaktu, należy zastosować inne odpowiednie zabezpieczenia. Na przykład tanie, zrobione z plastiku, zatyczki o uniwersalnym rozmiarze albo w przypadku nowej instalacji, dodatkową osłonkę.

Redakcja swietlnie.pl

Maciej, ekspert i redaktor na stronie Swietlnie.pl, to pasjonat nieruchomości, budownictwa oraz designu wnętrz. Jego głównym celem jest dzielenie się wiedzą na temat najnowszych trendów, praktycznych porad oraz inspirujących pomysłów z obszaru architektury i aranżacji wnętrz.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?