Strona główna
Wnętrza
Tutaj jesteś
Wnętrza

Pojemność kieliszka – ile napoju zmieści się w kieliszku?

Data publikacji 17 grudnia 2020


Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Kieliszki są różne. Odmienne kształty i pojemności mają ułatwić serwowanie trunków w warunkach, które wydobywają z nich najwięcej smaku. W takim razie, jakie pojemności kieliszków są najczęściej spotykane?

Do wódki

Zacznijmy od najmniejszych kieliszków, czyli przeznaczonych do podawania wódki. Pojemność takiego kieliszka to od 25 do 60 ml. Mogą mieć nóżkę, dzięki której wydają się większe. W kieliszkach z nóżką powinno podawać się najlepsze gatunkowe alkohole, czyste serwuje się w naczyniach bez nóżki i w miarę możliwości zmrożone.

Do szampana

Trunki z bąbelkami podaje się w wysokich i chudych kieliszkach, czyli tzw. fletach. Są one zwężane ku górze. Dzięki temu ze smukłych naczyń bąbelki nie uciekają tak szybko. Pojemność kieliszka wynosi od 150 do 180 ml.

Do czerwonego wina

To jeden z najbardziej popularnych typów kieliszków. Jego pojemność to od 150 do 250 ml. Kieliszki te mają dużą czaszę, która jest dość pękata. Krótka nóżka ułatwia dobry chwyt. Wyjątkiem jest burgund. Ten gatunek czerwonego wina powinien być podawany w kieliszkach o mniejszej pojemności i o długiej nóżce.

Do koniaków i brandy

Są to kieliszki z bardzo pękatą czaszą i dość krótką nóżką. Pojemność kieliszka wynosi powyżej 230 ml, ale do środka wlewamy tylko 20 do 40 ml trunku.

Do whiskey

Whiskey nie jest podawana w typowym kieliszku, ale raczej w szklance. Klasycznie podaje się ją w szklance z grubego szkła i o grubym dnie. Ich pojemność wynosi od 150 do 200 ml. Szklanki nie napełnia się w całości.

Do likierów

Likiery podaje się w smukłych kieliszkach o pojemności mniejszej niż 60 ml. Są podobne do kieliszków do wódki, ale są od nich smuklejsze. Dzięki temu prezentują się bardziej elegancko. Takie kieliszki powinno się trzymać za nóżkę.

Do short drinków

Short drinki to drinki, które są przyrządzane z samych alkoholi np. margarita, martini. Wykorzystuje się do nich kieliszki o krótkiej nóżce i czaszy rozszerzającej się ku górze. Pojemność kieliszków nie przekracza 150 ml.

Do hot drinków

Hot drinki to drinki, które są podawane na gorąco. Można podawać je w szklankach o różnym kształcie. Grubsze szkło jest niezbędne do tego, by wytrzymało podwyższoną temperaturę. Często spotyka się modele z uszkiem, które ułatwiają chwycenie szklanki bez ryzyka poparzenia się.

Do long drinków

Long drink to napoje przygotowywane z alkoholi rozcieńczonych np. sokiem lub wodą. Z racji tego, że mają one mniej promili, to mogą być podawane w smukłych szklankach o pojemności od 250 do 350 ml.

Redakcja swietlnie.pl

Maciej, ekspert i redaktor na stronie Swietlnie.pl, to pasjonat nieruchomości, budownictwa oraz designu wnętrz. Jego głównym celem jest dzielenie się wiedzą na temat najnowszych trendów, praktycznych porad oraz inspirujących pomysłów z obszaru architektury i aranżacji wnętrz.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?