Strona główna
Wnętrza
Tutaj jesteś
Wnętrza

Kuchnia w stylu vintage, czyli AGD retro

Data publikacji 11 listopada 2020


Kuchnię można urządzić na różne sposoby. Wszystko zależy od naszej pomysłowości i preferowanego podejścia do stylów. Do kuchni vintage świetnie sprawdzą się sprzęty AGD retro, których w sklepach jest coraz więcej i trzeba przyznać, że wyglądają wyjątkowo.

Retro – co to w ogóle znaczy?

Samo słowo retro pochodzi z łaciny i dosłownie oznacza spojrzenie wstecz, czyli do przeszłości. Niech jednak nikogo nie zmyli ta zależność, ponieważ AGD retro to nie stare sprzęty rodem z lat 60 czy 70, bo w rzeczywistości to najnowsze elektryczne urządzenia, które do przeszłości nawiązują tylko samą formą czy kolorami. Trzeba przyznać, że ma to swój wyjątkowy urok, a kuchnie urządzone w ten sposób zdecydowanie przykuwają nasz wzrok. Styl retro uzależniony jest od naszego miejsca zamieszkania, bo nieco inaczej będzie wyglądał w Polsce, Francji czy we Włoszech – wszystko zależy od tego, co w epoce, która szczególnie nas interesuje, było modne. A tutaj różnice mogą być spore.

Duże AGD retro w naszej kuchni

Duże AGD to przede wszystkim kuchnie, piekarniki i lodówki. Tym, co je zdecydowanie odróżnia to ciepła, często pastelowa kolorystyka, obły kształt oraz specyficzne dodatki. Na przykład wszystkie pokrętła są znacznie większe, zazwyczaj w kolorze złota, rączki duże i odznaczające się , często są tam wbudowane zegary z dużymi wskazówkami, tradycyjne odstające guziki do wciskania, czego w nowoczesnych sprzętach już raczej nie uświadczymy. Szyba w piekarniku nie odznacza się prostym kształtem, ale jest zdecydowanie bardziej zaokrąglona. Jeśli chodzi o kuchenki, to są to zazwyczaj kuchnie gazowe, ponieważ naturalny płomień w kuchni urządzonej w tym stylu jest jak najbardziej pożądany – dodaje przecież ciepła i klimatu, czego w stylu retro nie może zabraknąć.

Małe AGD retro, czyli słodkie dodatki

Dodatkowe, ale i niezwykle przydatne małe sprzęty jak miksery, tostery, opiekacze, maszynki do mielenia, wagi, czajniki, blendery czy ekspresy do kawy to sprzęty odznaczające się ciepłymi, pastelowymi i często także cukierkowymi kolorami. Różowe, błękitne, ale również czerwone, czy zielone, z połyskiem i dużymi, złotymi pokrętłami, mają wbudowane zegary analogowe z dużymi i często ozdobnymi wskazówkami. Tworzą z resztą sprzętów zgraną kolorystycznie i pod względem stylu całość. Dlatego kuchnia retro jest również bardzo elegancka. Uzupełniają to jeszcze drobne dodatki jak naczynia, firanki, kolorowe czajniki i garnki w kropeczki tworząc niezwykle ciepły i zarazem gustowny wystrój, w którym przebywa się z przyjemnością.

Redakcja swietlnie.pl

Maciej, ekspert i redaktor na stronie Swietlnie.pl, to pasjonat nieruchomości, budownictwa oraz designu wnętrz. Jego głównym celem jest dzielenie się wiedzą na temat najnowszych trendów, praktycznych porad oraz inspirujących pomysłów z obszaru architektury i aranżacji wnętrz.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?