Strona główna
Wnętrza
Tutaj jesteś
Wnętrza

Jak skomponować oświetlenie salonu?

Data publikacji 25 grudnia 2020


Salon to pokój reprezentacyjny. To tu spędzamy najwięcej czasu z rodziną i jednocześnie zapraszamy gości. Warto zadbać, by był urządzony elegancko i gustownie. Konieczne jest również oświetlenie salonu, które będzie podkreślało jego wyjątkowy charakter. Jakie oświetlenie będzie idealne do pokoju dziennego?

Oświetlenie górne

Zakładając oświetlenie salonu najczęściej koncentrujemy się na środku pokoju. Z tego miejsca żyrandol oświetla cały pokój dzienny. A może warto pokusić się o bardziej nieoczywiste rozwiązania?

W dużych pokojach ciekawie wygląda oświetlenie podwójne na krańcach pokoju. Dzięki temu możemy mieć pewność, że pokój dzienny będzie lepiej doświetlony w każdym zakamarku. A w ciągu dnia będzie ozdobiony ciekawymi żyrandolami.

Oświetlenie salonu, w którym wydzielona jest jadalnia również warto zaaranżować inaczej. Bardzo ważne w takiej sytuacji jest oświetlenie stołu. To tu spożywamy posiłki i często spędzamy czas z dziećmi i przyjaciółmi. Warto umieścić lampy bezpośrednio nad stołem.

W zależności od długości stołu można zawiesić 3 lampy lub 5, gdy stół jest duży. Takie oświetlenie jest nie tylko eleganckie, ale przede wszystkim bardzo praktyczne.

Kinkiety – małe co nieco

Wybierając oświetlenie salonu nie można zapomnieć o kinkietach. Wyglądają one często bardzo niepozornie, ale to właśnie dekoracyjne światło boczne wprowadza przyjemny klimat do pokoju dziennego.

Kinkiety są również idealne, by podświetlić dekoracje ścienne. Galeria rodzinnych fotografii, ciekawa grafika czy współczesny obraz będą wyglądały zjawiskowo, gdy wybierzemy odpowiednie światło, które podkreśli ich urok.

Wybierając kinkiety, których klosze skierowane są do góry uzyskamy światło delikatne i rozproszone, które sprawi, że salon będzie przytulny. Wybierając oświetlenie skierowane do dołu możemy podświetlić wybrany fragment przestrzeni.

Lampy stojące

Bardzo ważnym elementem oświetlenia salonu są lampy stojące, które warto wykorzystać w aranżacji pokoju.

Umieszczając lampy na komodzie możemy uzyskać bardzo ciekawą kompozycję świetlną. Najczęściej wykorzystujemy dwie lampy ustawione skrajnie na komodzie. Można również pokusić się o ustawienie dwóch lamp na jednym końcu komody. Należy jednak zadbać, by wyższa lampa stała z tyłu, a niższa była wysunięta do przodu.

Lampa stołowa sprawdzi się również na stoliku koło fotela. Warunkiem jest posiadanie nieco większego stolika, tak by można było postawić również filiżanką z kawą czy odłożyć książkę.

Bardzo elegancko wyglądają lampy stołowe ustawione na parapecie okiennym. Jest to oświetlenie salonu, które jest również ozdobą mieszkania od zewnątrz. W mroźne, ciemne popołudnia zimowe światło w oknie wygląda bardzo przyjaźnie.

Lampy stojące podłogowe przydadzą się w kąciku wypoczynkowym. Podnosząc światło do góry uzyskamy światło nastrojowe, opuszczając możemy poczytać bez męczenia oczu.

Planując oświetlenie salonu warto skoncentrować się na skomponowaniu kilku punktów świetlnych. Dzięki temu pokój dzienny będzie wyglądał niebanalnie i przytulnie, a wieczory w salonie będą prawdziwą przyjemnością.

Redakcja swietlnie.pl

Maciej, ekspert i redaktor na stronie Swietlnie.pl, to pasjonat nieruchomości, budownictwa oraz designu wnętrz. Jego głównym celem jest dzielenie się wiedzą na temat najnowszych trendów, praktycznych porad oraz inspirujących pomysłów z obszaru architektury i aranżacji wnętrz.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?