Strona główna
Wnętrza
Tutaj jesteś
Wnętrza

Dom holenderski całoroczny – wszystko, co trzeba wiedzieć

Data publikacji 11 grudnia 2020


Dom na kółkach to ciekawe rozwiązanie dla osób, które cenią sobie poczucie wolności lub chcą uniknąć formalności, które są niezbędne do wybudowania domu. Dom holenderski całoroczny, bo o nim mowa, to sposób na zamieszkanie w miejscu, które będzie dla nas idealne w danej chwili. Co warto wiedzieć o domach na kółkach?

Dom – trwale związany z gruntem

Zgodnie z prawem budowlanym dom holenderski całoroczny nie jest nieruchomością. Dlaczego?

Prawo budowlane mówi, że nieruchomość musi być trwale, nierozerwalnie związana z gruntem, na którym jest posadowiona. Dom holenderki jest budynkiem, który jest na kółkach, dzięki czemu jest mobilny. Dziś może znajdować się na jednej działce, by po pewnym czasie zmienić lokalizacje.

Dom holenderski całoroczny nie podlega również przepisom o przyczepach campingowych. Nie jest on zarejestrowany, nie podlega badaniom technicznym i nie jest dopuszczony do ruchu. Nie można go również przewozić przyczepiając do samochodu osobowego.

Dom holenderski całoroczny jest budynkiem przeznaczonym do czasowego użytkowania. Znaczy to, że można go postawić na każdej działce na okres 120 dni wyłącznie po zgłoszeniu do odpowiedniego urzędu gminy. Po tym czasie należy przestawić go na inną działkę. Właściciele domów holenderskich właśnie w ten sposób omijają formalności, które są niezbędne, by postawić na działce dom w rozumieniu przepisów prawa budowlanego.

Pozostawienie domku holenderskiego całorocznego na działce powyżej 120 dni bez zgłoszenia spowoduje, że zostanie on potraktowany jako samowola budowlana. Przeprowadzenie procedury legislacyjnej jest dosyć kosztowne i długotrwałe.

Zalety domu holenderskiego

Dom holenderski całoroczny jest mobilny i to jest jego największą zaletą. Należy jednak pamiętać, że nie możemy przypiąć go do samochodu i udać się w podróż. Przewozem domów holenderskich zajmują się wyspecjalizowane firmy, które mają odpowiednio przystosowane lawety.

Dom holenderski sprzedawany jest w wielu modelach różniących się rozmiarem, wyposażeniem oraz ociepleniem. Osoby, które potrzebują domu wyłącznie na ciepłe miesiące nie muszą koncentrować się na ociepleniu domu.

Istnieje jednak możliwość wybrania domu holenderskiego całorocznego, który będzie ocieplony nowoczesnymi materiałami. Dzięki temu jest to świetny dom, w którym można spędzić cały rok. Mrozy w tak przygotowanym domu nie są straszne.

Kupując dom holenderski całoroczny należy zwrócić uwagę, by był on ocieplony dodatkową konstrukcją, która najczęściej pokryta jest sidingiem. Dzięki temu zimą będziemy mogli ograniczyć koszty ogrzewania.

Wybierając dom holenderski całoroczny trzeba skoncentrować się nie tylko na ociepleniu, ale również metodzie ogrzewania. Najczęściej wykorzystywane jest ogrzewanie salonu kominkiem gazowym lub instalacją elektryczną.

Warto przed zakupem domu zdać sobie sprawę, że ogrzewanie elektryczne może okazać się bardzo kosztowne. Przyłożenie dużej wagi do ocieplenia domu będzie miło wpływ na koszty utrzymania domu zimą. Jednocześnie wzrośnie komfort użytkowania. Spędzanie zimy w niedogrzanym domu nie należy do przyjemności.

Redakcja swietlnie.pl

Maciej, ekspert i redaktor na stronie Swietlnie.pl, to pasjonat nieruchomości, budownictwa oraz designu wnętrz. Jego głównym celem jest dzielenie się wiedzą na temat najnowszych trendów, praktycznych porad oraz inspirujących pomysłów z obszaru architektury i aranżacji wnętrz.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?