Strona główna
Nieruchomości
Tutaj jesteś
Nieruchomości

Czy ogrzewanie podłogowe elektryczne opłaca się.

Data publikacji 17 listopada 2020


Budując dom, ważną kwestią do rozważenia jest sposób jego ogrzewania. W XXI wieku istnieje wiele sposobów, aby to zrobić, począwszy od ogrzewania piecem gazowym, poprzez pompy ciepła, solary, a kończąc na ogrzewaniu elektrycznym z wykorzystaniem paneli fotowoltaicznych. Jednakże w ostateczności wszyscy i tak muszą się zdecydować na wybór pomiędzy grzejnikami a ogrzewaniem podłogowym. W dalszej części tekstu zostanie omówione ten drugi sposób.

Ogrzewanie podłogowe – ogólne wiadomości

Ogrzewanie podłogowe można podzielić na dwa rodzaje – wodne i elektryczne. W przypadku ogrzewania wodnego instalacja, oprócz rurek rozprowadzających wymaga dodatkowych pomp i zaworów. Natomiast instalacja elektryczna składa się głównie z przewodów i mat grzewczych. Niezależnie o wybranego typu, każde zapewni komfortowy rozkład temperatury, bez występowania chłodnych i cieplejszych miejsc. Dobrze wykonana instalacja podłogowa powoduje, że ciepło jest równomiernie rozprowadzane. Z badań wynika, że człowiek czuje się najbardziej komfortowo, kiedy temperatura przy stopach jest troszkę wyższa, a przy głowie niższa. Taki właśnie efekt jest osiągany poprzez zastosowanie ogrzewania podłogowego. Jednakże należy pamiętać, że ogrzewana podłoga nie może być gorąca, a ledwo ciepła, w temperaturze nieprzekraczającej 25 st. Celsjusza. Decydując się na ogrzewanie podłogowe, należy odpowiednio oszacować jej moc. Najlepiej powinna być wykonana z lekką nadwyżką, ponieważ po jej zamontowaniu praktycznie nie ma możliwości ingerencji bez większego remontu.

Ogrzewanie podlogowe elektryczne czy sie oplaca.

Zaletą ogrzewania podłogowego elektrycznego jest możliwość dokładnej regulacji temperatury poprzez czujniki i termostaty oraz wysoka sprawność mat grzewczych. Decydując się na tego typu instalacje, należy również odpowiednio dobrać materiał, z którego zostanie wykonana podłoga. Powinien on być odporny na działanie podwyższonych temperatur.

Wadą ogrzewania elektrycznego jest na pewno jego koszty eksploatacyjne, przy rosnących cenach za energię elektryczną. W zależności od utrzymywanej temperatury oraz energooszczędności domu szacuje się, że za 50 m2 należy spodziewać się miesięcznych rachunków w granicach od 120 do 200 zł. Koszty te można ograniczyć, odpowiednio łącząc ogrzewanie z instalacją fotowoltaiczną. Takie wykorzystanie paneli słonecznych sprawi, że koszty ich instalacji zwrócą się dużo szybciej. Również koszty montażu są o około 30 % wyższe od standardowych grzejników, ale są niższe od instalacji podłogowej wodnej. Przyjmuje się, że za montaż średnio inwestor musi zapłacić od 130 do 200 zł za 1 m2.

Podsumowując, instalacja podłogowa elektryczna jest bardzo wydajnym sposobem ogrzewania domu. Należy pamiętać, że podane powyżej koszty to wartości orientacyjne, które zależą od bardzo wielu czynników takich jak sposób wykonania domu oraz indywidualnych przyzwyczajeń jego mieszkańców.

Redakcja swietlnie.pl

Maciej, ekspert i redaktor na stronie Swietlnie.pl, to pasjonat nieruchomości, budownictwa oraz designu wnętrz. Jego głównym celem jest dzielenie się wiedzą na temat najnowszych trendów, praktycznych porad oraz inspirujących pomysłów z obszaru architektury i aranżacji wnętrz.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?