Strona główna
Dom
Tutaj jesteś
Dom

Tani w budowie dom – jak go zaplanować?

Data publikacji 25 listopada 2020


Dom jest marzeniem wielu osób. Jednak jego budowa to wyzwanie finansowe, jak i logistyczne. Trzeba podjąć wiele decyzji, które będą miały ogromny wpływ na życie rodziny przez długie lata. Jak zaplanować budowę domu, który będzie tani i jednocześnie funkcjonalny?

Dach – ozdoba domu

Marzeniem wielu osób jest dom, który ma spadzisty dach. Nie ma się czemu dziwić! Taki dom, pokryty czerwoną dachówką wygląda jak spełnienie dziecięcych marzeń. Warto jednak wiedzieć, że dom, który ma wiele spadów nie jest tani w budowie.

Tani w budowie dom powinien mieć jak najprostszy dach. Każde załamanie, okno dachowe czy dodatkowe lukarny podnoszą koszt materiałów, jak i robocizny.

Musimy mieć świadomość, że tani w budowie dom musi być również tani w użytkowaniu. Jest to warunek niezbędny, by nasz domowy budżet nie był zbyt mocno obciążony. I tu powtórnie wracamy do kwestii dachu.

Dach, który ma dużo załamań może powodować duże utraty ciepła. Mostki termiczne, które odpowiadają za utrzymanie ciepła mogą zostać naruszone, a przez dach będzie uciekało ciepło, które wiąże się ze zwiększonymi opłatami za ogrzewanie domu.

Szyty na miarę

Tani w budowie dom nie może być zbyt duży. Jest to błąd, który często popełniają osoby poszukujące idealnego projektu. Wydaje się nam, że konieczne są co najmniej 3 sypialnie, gabinet do pracy i jeszcze pokój gościnny. Czy tak jest naprawdę?

Optymalny metraż domu dla rodziny 2 + 2 to około 120 m2. Taki metraż pozwala na wygodne funkcjonowanie.

Warto pamiętać, że większy metraż to nie tylko droższa budowa domu, ale również późniejsze koszty utrzymania. Ogrzewanie często jest najpoważniejszym wydatkiem w budżecie domowym. Powierzchnia, która jest nieużywana, a musimy ja ogrzewać, by do budynku nie weszła wilgoć, która spowoduje rozwój pleśni czy innych grzybów to zbędny wydatek.

Z garażem czy bez?

Tani w budowie dom powinien mieć wszystkie pomieszczenia, z których będziemy korzystać. Oszczędzając, nie należy podejmować pochopnych decyzji.

Garaż jest niezbędnym pomieszczeniem, w którym nie tylko przechowujemy samochód, ale często również sprzęty sportowy czy weki. Tani w budowie dom, który będzie bez garażu może w konsekwencji okazać się dużo droższy.

Postawienie garażu jako samodzielny budynek wiąże się z większymi wydatkami oraz koniecznością załatwienia dodatkowych formalności, takich jak pozwolenie na budowę lub zgłoszenie.

Budując dom trzeba podejść do tego wyzwania bardzo racjonalnie. Nie każda oszczędność w konsekwencji okazuje się dobrym posunięciem.

Redakcja swietlnie.pl

Maciej, ekspert i redaktor na stronie Swietlnie.pl, to pasjonat nieruchomości, budownictwa oraz designu wnętrz. Jego głównym celem jest dzielenie się wiedzą na temat najnowszych trendów, praktycznych porad oraz inspirujących pomysłów z obszaru architektury i aranżacji wnętrz.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

https://elektrononline.pl/grzejniki-elektryczne-k36030000