Strona główna
Dom
Tutaj jesteś
Dom Lampy do wysokich pomieszczeń

Lampy do wysokich pomieszczeń – najnowsze trendy

Data publikacji 23 lutego 2022

Dobór oświetlenia znacząco wpływa na wystrój każdego wnętrza. Lampy powinny być dopasowane zarówno do preferowanego stylu i dekoracji, jak również muszą zapewnić odpowiednie natężenie światła. Kluczowe znaczenie ma rozmieszczenie, szczególnie w przypadku dużych pomieszczeń, takich jak kamienice czy lofty.

Mniej przytłaczająco

Domowa przestrzeń, nawet w stylu minimalistycznym bądź industrialnym, powinna być jak najbardziej przytulna. Oczywiście łatwiej to osiągnąć w klasycznych mieszkaniach w bloku, gdzie sufit jest na wysokości 240-270 cm, niż w starych kamienicach bądź loftach. Dobrze dobrane lampy do wysokich pomieszczeń nadadzą wnętrzu atrakcyjnego wyglądu i zapewnią wysoki poziom komfortu domownikom. Z pozoru dobranie lampy nie powinno sprawić kłopotu, ale jak pokazuje praktyka, niektóre rozwiązania nie sprawdzają się. Ważne jest miejsce montażu, ponieważ z pozoru błaha wymiana żarówki lub czyszczenie klosza stanowi większe wyzwanie.

Wiszące lampy do wysokich pomieszczeń

W praktyce im wyższa wysokość pomieszczenia, tym większy metraż. W takich przestrzeniach można pokusić się o więcej możliwości aranżacyjnych. Pierwszym pomysłem są skandynawskie lampy wiszące, także z pojedynczym kloszem. Należy mieć świadomość, że prosta i zarazem efektowna umieszczona centralnie lampa może nie zapewnić odpowiedniej dozy światła. Chcąc uniknąć półmroku czy niedoświetlenia, dobrze jest rozważyć większą liczbę opraw oświetleniowych, mocując je symetrycznie na całej długości sufitu. Także lampy zamocowane w kilku wybranych punkach będą prezentować się atrakcyjnie i doświetlą pomieszczenie.

Żyrandole, czyli klasyka

Osobom, które niespecjalnie cenią minimalizm czy nawiązujący do niego styl industrialny, trzeba polecić wracające do łask żyrandole. Do wysokich pomieszczeniach o dużej powierzchni świetnie wkomponują się żyrandole z obfitymi zdobieniami. Je też warto rozważyć do pomieszczeń surowych, industrialnych, gdzie będą intrygować kontrastem. I tylko w tym przypadku designerska sprzeczność jest godna uwagi i nie będzie kojarzyć się z brakiem gustu czy chaosem.

Dodatkowe źródła światła

W salonie poza główną lampą dobrze sprawdzają się inne źródła światła. Kinkiety i lampy podłogowe to właściwy trop. Trzeba tylko pamiętać, by dodatkowe źródła światła harmonizowały z wystrojem wnętrza oraz z lampa sufitową. Spójność to radość dla oczu oraz gwarancja odpowiedniego natężenia światła.

Można przyjąć, że poza przestrzeniami stylizowanymi na mieszczańskie kamienice lub szlacheckie dworki optymalna będzie minimalistyczna lampa. Nie przytłacza, do tego zapewnia sporą dawkę światła. Żyrandol? Też wart rozważenia, ale nie bez powodu dla wielu współczesnych designerów przestał być pierwszym wyborem.

Redakcja swietlnie.pl

Maciej, ekspert i redaktor na stronie Swietlnie.pl, to pasjonat nieruchomości, budownictwa oraz designu wnętrz. Jego głównym celem jest dzielenie się wiedzą na temat najnowszych trendów, praktycznych porad oraz inspirujących pomysłów z obszaru architektury i aranżacji wnętrz.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

https://elektrononline.pl/grzejniki-elektryczne-k36030000