Strona główna
Dom
Tutaj jesteś
Dom

Jak zamontować rolety zewnętrzne – przydatne porady

Data publikacji 5 listopada 2020

Rolety zewnętrzne do mieszkania to dość wysoki wydatek. Ale to nie przeszkadza w ich popularności. Dzięki nim można przecież zaoszczędzić na klimatyzacji (obniżają temperaturę w pomieszczeniu) i mieć lepszą izolację termiczną. No i oczywiście pełnią także czasem funkcję ochraniającą dom przed potencjalnym złodziejem. Są dodatkowo wygodne w użytkowaniu i dają efekt całkowitego przyciemnienia. Rodzi się więc pytanie, jak zamontować rolety zewnętrzne i jakie są ich rodzaje?

Typy rolet zewnętrznych

Zanim zajmiemy się montażem, najpierw należy poznać rodzaje rolet. O jednych już wspomnieliśmy we wstępie artykułu. To żaluzje antywłamaniowe, które z racji roli, jaką odgrywają, są wykonane z wytrzymałych materiałów (ciężko je oderwać od ściany). Co więcej, w sklepach z akcesoriami budowlanymi do wyboru mamy również rolety elektryczne. Oparte na nowoczesnej technologii, zapewniają większą prywatności oraz bezpieczeństwo.

Dla nas bardziej istotny będzie inny podział. Chodzi o to, jakie rozróżniamy rolety pod względem formy montażu. Tutaj można znaleźć produkty podtynkowe do zabudowy, naokienne (zwane inaczej nadstawnymi – przydatne w czasie remontu czy wymiany okien w domu) oraz elewacyjne (natynkowe).

Jak zamontować rolety zewnętrzne?

Nadeszła pora na ich założenie. Wiele zależy tutaj od samej formy budynku i jego wykończenia. Wspomniane żaluzje podtynkowe montuje się już na etapie projektu domu. Mają one ukryty mechanizm znajdujący się w tzw. specjalnej wnęce nadproża. Widać tylko dolną część skrzynki, a także prowadnice.

W przypadku nadstawnych rolet montowanie odbywa się w dwóch etapach w powstających budynkach. W pierwszym przyczepia się je bezpośrednio do okien. W drugim cały zestaw instaluje się już w samym otworze okiennym (jego wymiary muszą być zaplanowane).

Przejdźmy teraz do elewacyjnych żaluzji. Te są na szczęście stosunkowo proste w instalacji. Montaż przebiega w sposób następujący: bierzemy do ręki skrzynkę z mechanizmem i montujemy w murze tuż nad oknem (wtedy żaluzje będą mieć mniejszy rozmiar) albo w samej wnęce.

Uwaga! Powyższa czynność nie jest trudnym zadaniem. Muszą być jednak przestrzegane pewne zasady. Na przykład ważne jest, aby przyłożyć skrzynkę z prowadnicami do ściany i wówczas wyznaczyć punkty mocowania. Otwory wywierca się później, nie zapominając o dobraniu odpowiednich kołków rozporowych.

Już mnie więcej wiemy, jak jak zamontować rolety zewnętrzne. Kiedy już to zrobimy, to otrzymamy jeszcze jedną, dodatkową zaletę. Chodzi o ochronę akustyczną. Hałas z podwórka będzie obniżony nawet o około 10 db.

https://elektrononline.pl/grzejniki-elektryczne-k36030000

Redakcja swietlnie.pl

Maciej, ekspert i redaktor na stronie Swietlnie.pl, to pasjonat nieruchomości, budownictwa oraz designu wnętrz. Jego głównym celem jest dzielenie się wiedzą na temat najnowszych trendów, praktycznych porad oraz inspirujących pomysłów z obszaru architektury i aranżacji wnętrz.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

https://elektrononline.pl/grzejniki-elektryczne-k36030000